Klíma kiválasztása
Hogyan válasszunk klímát fűtésre?
Klímával fűteni a hidegebb téli hónapokban is lehet gazdaságosan, kényelmesen és komfortosan.
Mi is kell ehhez?
Összegzem néhány pontban, hiszen a laikusnak látszólag nincs nagy különbség klíma és klíma között. Nehéz lehet a választás, ha nem ismerjük, hogy milyen paramétereket keresünk. Mi az ami a mi igényeinket valóban kielégíti, mire áldozzunk azért, hogy ne érjen minket csalódás az első komolyabb hideg-párás időjárás beköszöntével.
A piacon kapható alap klímák közül már mind "hűtő-fűtő klíma" és természetesen Inverteres is. Ezekkel a készülékekkel jól és gazdaságosan tudunk hűteni és egész jó hatásfokkal dolgoznak még az enyhébb tavaszi és őszi hónapokban is.
Némelyikben még csepptálca fűtés és karterfűtés is megtalálható ettől már téliesített készüléknek csoportjába pozícionálják őket a kereskedők. Azonban ez kevés ahhoz, hogy egy telet végig fűtsünk vele gazdaságosan! Főleg ha ez a családi házunk fő fűtése! Attól hogy van benne fűtőszál, attól még a hűtőkör (hőcserélők, kompresszor, hűtőközeg és annyak mennyisége) kicsi és nem képes a megfelelő hőcserére.
Választás szempontjai:
Kicsit komplexebben körbejárva íme néhány tulajdonság ami fontos választás szempontjából. A JOKER a végére marad.
Fűtőteljesítmény, a tervezett hőmérsékleten!
Nagyon FONTOS a tervezett hőmérséklet!
Hőszivattyús rendszereknél, (mint ahogy a klíma is levegő-levegő hőszivattyú) a kinti levegő hőmérséklet csökkenésével jelentősen csökken a készülékünk hatásfoka, ezáltal teljesítménye is! Szükséges a megfelelő méretű hőleadó és felvevő felület a hőcserélőn, meg persze egy megfelelő teljesítményű kompresszor, ami ezt el tudja látni. Ez az a pont amikor a kis hűtőkörrel rendelkező készülékek elvéreznek és üzemeltetésük átvált a gazdaságtalan és zajos kategóriába.
Számok:
Az a bizonyos 3,5kW-os klíma…
A gyártók a teljesítményt álltalában +7C külső hőmérséklet és 20C-ra állított beltéri hőigényhez adják meg. Ha a belső igény több mint a már említett 20C és a kültéri hőmérséklet jóval +7C alatt van odakint, akkor ez a 3,5kW névleges teljesítmény drasztikusan csökkenhet. Akár a felére illetve negyedére is. Hiába szerepel a készüléken az a bizonyos -15-20C-os működés tartomány…
Nevesebb/nagyobb gyártók termékeihez egy kis keresgélés után találunk különböző technikai dokumentációkat/mérnöki gépkönyveket stb… Jól kivehető, hogy az adott készülék -5-10-15-20C-ban milyen teljesitmény leadására képes. Olyan készüléket válasszunk, amelyik képes ellátni a feladatot nagy hidegben is. Sajnos ezek nem az alsó polcos készülékek lesznek.
Ugyanazon gyártó alap, téliesített és fűtésre optimalizált modellje:
Ugye látható a különbség? A fűtésre optimalizált készülék -15C is ban is tud több mint 3,5kW-ot leadni, az alap készülék (hiába a csepptálca fűtés meg a karter fűtés meg a téliesített szlogen) pedig csak. 2,5Kw-ot. Az arany középút pedig a valóban téliesített készülék ami egy kevés veszteséggel, de hozza a majdnem a névlegesteljesítményét. Mindemelett ha párás idő van, lefagy a kültéri egység, nem megy végbe rendesen a hőcsere, leolvasztási ciklus fut, ezek a számok minél kisebb a hűtőkör, annál kisebbek az értékek…
COP / SCOP (Coefficience of performance / Seasonal Coefficience of performance)
Ez a szám mutatja a készülék hatékonyságát.
Röviden tömören, 4,6-os mérőszámnál kisebb készüléket ne válasszunk teljes értékű fűtésre, mert nem lesz gazdaságos és csendes. Ha pénztárcánk engedi, akkor törekedjünk az 5-ös SCOP-s mérőszám fölé.
Üzemeltetési hőmérséklet.
Olcsóbb készülékeknél is adnak meg -15C-os üzemeltetési határt. Ha nem hőszivattyús elven működne a klíma, nyugodtan hátradőlhetnénk hogy Magyarországon ez bőven elég. Viszont a fent kifejtett kis hőcserélő felületének mérete alapján, a túl gyakori jegesedés és ezzel párban lévő gyengébb leolvasztási képességük nem megfelelő a tartós üzemre. Gyakori leolvasztás = Kevesebb üzem fűtésben, mert az energiát és időt leolvasztásra kell fordítani.
Csepptálcafűtés:
Értelemszerűen nem engedi a készülék alsó csepptálcájába fagyni a leolvadt vizet, mert a fűtőszál nem engedi újra megfagyni.
Ennek ellenére prémium gyártók kimondottan fűtésre optimalizált készülékeikben sem mindig helyeznek el csepptálca fűtést. Ugyanis a készülékek több soros hőcserélővel rendelkeznek, hosszabb leolvasztási ciklus képes jobban leolvasztani a cseppvizet és az szabadon tud távozni mielőtt megfagyna. Illetve a nagy gyártók fejlettebb vezérlése jobban figyeli a bevitt teljesitményt és annak hasznosulását, ezáltal érzékeli, hogy van-e szükség leolvasztásra, nem csak időszakosan előre programozott üzemidőnként fut le egy olvasztási ciklus.
Karterfűtés
Tartósság, hosszabb élettartam miatt van erre szükség. Vannak gyártók akik fűtőszállal melegítik elő az olajat, indulás előtt, hogy megfelelő kenőképességű legyen.
A JOKER, amivel nehéz ráhibázni új készülék választásakor, az a készülék súlya
Meg is érkeztünk a végére a legegyszerűbb választási módhoz.
Minél nagyobb a súly, annál nagyobb a hőcserélő, annál nagyobb a kompresszor és a hűtőközeg töltete. (régen erre mondták, hogy "van benne anyag")
A 3,5kW névleges teljesítményű alapkészülékek kültéri egységének súlya 21-24 kg körül mozog jelenleg a piacon, téliesített készülékek 25-33kg körüliek, és 33 kg fölött jönnek a fűtésre optimalizáltak.
Sok gyártó 2,6kW és 3,5kW-os készülékei csak softwares szabályzásban különböznek, maga a készülékben szereplő műszaki tartalom megegyezik (Lásd súlyuk alapján is 😊 ). Ezt az árazásuk is tükrözi, jelentős árkülönbség nincs köztük.
Ezek alól kivételek a prémium gyártók, ott teljesen más konstrukcióról van szó. Ez jelentősebb árkülönbséggel is jár.
Software: Ha már megemlítettem a szabályzást, rengeteg készüléket reklámoznak azzal, hogy neves gyártó gyártja a gépet eltérő márkanéven. Ami sokszor igaz is, mert az adattábláján látható a gyártó neve és címe. Viszont a saját legtökéletesebbre csiszolt vezérlését nem adja hozzá a gyártó, szellemi tulajdoni értéke miatt. Hanem egy lényegesen egyszerűbb vezérlést kap csak.
Egyéb funkciók:
Wifi, 3D-4Dlégáramlat, Időzítő, Plazmaszűrő, Ionizátor, Ezüstion szűrő, Szupercsendes mód, Öntisztitó funkció, Anti fungus, I-Feel / Follow me, Google Alexa kompatibilitás, Okosotthon vezérlő, Párásitó funkció és még sorolhatnám….
Ezek legyenek a másodlagos szempontok, ami alapján készüléket választunk…
Tavaszi-őszi fűtés/fűtés rásegítésre kitűnő választás egy alapkészülék is, sok évig hű társunk lesz amit megelégedve használunk, csodát azért télen a nagy hidegben ne várjunk tőle. Téli fő fűtésünkhöz pedig egy kicsit magasabb szinten nézelődjünk, hogy ne maradjunk cserben a nagy hidegben.
Remélem sikerült egy kis támpontot adni és elsőre sikerül majd a megfelelő készüléket kiválasztani, mert elsőre jót csinálni mindig a legköltséghatékonyabb!
Csanádi Dávid 2024.02.24
www.csanadiklima.hu